Ръководителите на ресторантьорската индустрия защитиха схемата за внос на труд в Хонконг като решаваща „спасителна линия“ за техния борещ се сектор, като аргументираха, че тя инжектира така необходимата нова кръв и подобрява стандартите за обслужване, а не заема работа от местните работници.
Те също така отхвърлиха обвиненията, че операторите използват схемата, за да наемат евтина работна ръка, като настоява, че общите разходи за наемане на вносен работник, включително настаняване и медицински разходи, са по -високи, отколкото за местния служител.
Тяхната подкрепа в сряда последва вълна от затваряне на ресторанти и загриженост относно нарастващата безработица в кетъринг индустрията, която беше силно засегната от изместване на потребителските навици и постоянна мъничка от пандемията.
„Ако бяхме в състояние да внасяме труд по-рано, вярвам, че неотдавнашната вълна от закривания можеше да бъде избегната“, заяви законодателят Томи Чеунг Ю-Ян, който представлява сектора за кетъринг, на брифинг.
Той твърди, че достатъчната работна ръка е от ключово значение за подобряването на качеството на обслужването и храната, които са изостанали от конкурентите в района на Големия залив.
Допълнителната трудова схема на града беше разширена миналата година, за да обхване 26 роли, включително сервитьори и младши готвачи, в опит да облекчи хроничния недостиг на персонал.
Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта